Almanya’da yaşayan yabancı uyruklu kişinin Türkiye’den biri ile evlenmesi

107
0
a man riding a bike down a street next to a woman

Eşinin oturma izni hakkına sahip olması durumunda aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gidebilirler. Bunun için, Oturum Yasası’nın §30. paragrafındaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Eşler, aşağıdaki şartları yerine getirdiklerinde oturma izni alabilirler (bağlayıcı değildir):

  • Geçerli bir evlilik: İki kişinin evli olduğunu gösteren evlilik cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Almanya’da evlenmek için vize alınabilir. Bunun için Almanya’daki evlendirme dairesine, evlilik için gerekli evraklar teslim edilmelidir.
  • Evlilik kapsamında birlikte yaşam: Tarafların evlendikten sonra Almanya’da birlikte yaşayacakları planları olması gerekmektedir. Yabancılar dairesi, evliliğin anlaşmalı bir evlilik mi yoksa zorla yapılan birevlilik mi olduğunu belirlemek için eşleri aynı anda çapraz sorguya çekebilir. Bu sorgulama ile nişanlı veya evli çiftlerin gerçekten birbirlerini tanıyıp tanımadıkları, aralarında ciddi bir ilişki olup olmadığı anlaşılabilir.
  • A1 düzeyinde Almanca öğrenmek: Evlilik sebebiyle Almanya’ya gitmek isteyen kişiler, vize alabilmek için A1 düzeyinde Almanca öğrendiklerini kanıtlamalıdırlar. Bunun için kişinin Alman Kültür Merkezi, ÖSD veya TestDaf sınavını geçmesi gerekmektedir.
  • Geçim güvencesinin sağlanması: Aile birleşimi ile Almanya’da ikamet edebilmek için ailenin yeterli aylık gelirinin olması gerekmektedir. Bunun için Almanya’da çalışan eş veya Almanya’ya gidecek kişinin hazır bir işinin olması gerekmektedir. Aylık geçim miktarı hesaplanırken, “Kindergeld” (çocuk parası) ve “Kindergeldzuschlag” (Alman hükümetinin çocuklarınızın masrafları için size ödeyeceği ek miktar) ve “Elterngeld” (ebeveyn parası) gibi yardımlar da dikkate alınır. Geliriniz, sosyal yardım kanunlarına göre düzenlenmiş kişi başına düşen asgari geçim düzeyinden (Sozialhilfe-/Harz-IV-Regel-Sätze) ve ödeyeceğiniz kira (Miete) bedelinden fazla olmalıdır. Almanya’daki danışma merkezine başvurarak gelirinizin yeterli olup olmadığını hesaplatmanız mümkündür.
  • Yeterli genişlikte evin hazırda olması: Oturacağınız ev yeterli büyüklükte olmalıdır. Yabancılar dairesi genellikle 2 yaşından büyükler için kişi başına 12m² düşmesini istemektedir.
  • Geçerli pasaport: Vize alabilmek veya daha sonra Almanya’da alacağınız oturma izni için geçerli ve enaz bir yıllık süresi olan bir pasaport gerekmektedir. Bir yıldan daha uzun süreli bir pasaport almak ekonomik açıdan daha avantajlı olabilir.
  • Ülkeye giriş yasağı olmaması: Kişinin daha önce Almanya’da veya herhangi bir Schengen ülkesinde bulunmuş ve sınır dışı edilmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca, ülkeyi polis zoruyla terk etmemiş olması da önemlidir. Bu durumlardan biri gerçekleştiğinde ülkeye giriş yasağı konulabilir. Sınır dışı edilme sebebinin olmaması da gereklidir.
  • Vize sürecinin işleyişi: Eğer kişi aile birleşimi vizesi ile Almanya’ya gitmediyse, vize şartlarını yerine getirse dahi Almanya’da oturma izni alamaz. Aynı şey turist/ziyaret vizesi veya yeşil pasaportla (vize almaksızın 3 ay kalabilme) giden kişiler için de geçerlidir.

Vize başvurusu yapmadan önce, yabancılar dairesi ile iletişime geçerek destek almak tavsiye edilir.

Azat Oğuz
WRITTEN BY

Azat Oğuz

Merhaba! Ben Azat Oğuz ve bu sayfa, kariyer ve meslekler hakkında bilgilendirici içerikler sunarak insanların iş hayatı konusunda daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Adana'da doğdum ve hayatım boyunca birçok farklı meslekte çalışma fırsatı buldum. Kariyerim boyunca onlarca farklı işte çalıştım ve bu sayede birçok farklı meslek dalında tecrübe edindim. Almanya'da yaşıyorum.

YouTube kanalım "Çalışan Adam" adıyla aktif olarak meslek grupları hakkında bilgilendirici içerikler sunuyorum. Amacım, insanların kariyer planlama konusunda daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmak ve iş hayatında başarılı olmalarına katkıda bulunmak.

Bu sayfada, meslekler hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, benimle iletişim kurarak sorularınızı ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Teşekkürler!"

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cookie Consent with Real Cookie Banner